Jacek Durski (fotograf) ze swoim zdjęcie na wystawie w ZPAF Katowice1. Fotografia jest sztuką

Człowiek od zarania dziejów wykazywał potrzebę dekorowania pomieszczeń, w których przebywa, różnymi obrazami. Zaczął prymitywnymi malowidłami w Lascaux. Później pojawiło się malarstwo (różne formy, tematy i techniki), freski, mozaiki, fotografia czy nawet graffiti.

Fotografia artystyczna, ma tę przewagę nad innymi dziedzinami sztuki, że łatwo ją powielać. Przez co może być dostępna dla każdego (także ze względów finansowych). Pozwala zaspokajać potrzeby obcowania z pięknem.

2. Dobra fotografia poprawia nastrój w pomieszczeniu

Badania wykazują, że wiszące na ścianach fotografie tworzą dobrą atmosferę w pomieszczeniu.

Dobrze dobrane zdjęcia poprawiają nastrój w domu, sprawiają, że chętniej w nim przebywamy. Wzbudzając pozytywne emocje, powodują, że efektywniej odpoczywamy.

Wisząc w firmie – w holu, recepcji, salonie sprzedaży – poprawiając samopoczucie, pozytywnie wpływają klienta. Co na przykład przekłada się pozytywnie na sprzedaż produktu czy usługi. Fotografie powieszone w biurze, podnosząc nastrój, wpływają na efektywność i motywację do pracy.

Elegancka fotografia, niezależnie czy jest powieszona w domu, czy w firmie, zawsze podnosi prestiż miejsca. Zwłaszcza jeśli jest fotografią kolekcjonerską.

3. Fotografia opowiada historię

Każde zdjęcie to kolejna historia – człowieka czy miejsca.

Kupując zdjęcie bezpośrednio od twórcy, możemy dowiedzieć się, co skłoniło fotografa do zrobienia danego zdjęcia. Co chciał nam nim opowiedzieć. Może wyciągniemy od autora jakieś ciekawostki. Wszystko to spowoduje, że kupione zdjęcie będzie nam jeszcze bliższe.

Prezentując sprzedawane zdjęcia, umieszczam w opisie, krótkie historie związane z miejscem bądź momentem robienia zdjęcia. Np. Nikiszowiecka wieża ciśnień czy w autorskim podejściu do Katowickiej moderny.

4. Fotografia autorska to nie IKEA

Zdjęcia kupowane wraz z ramką mogą być „fajne”, ale trzeba pamiętać, że wydrukowane zostały w tysiącach egzemplarzy. Kupując fotografię autorską (nie wspominając już o fotografii kolekcjonerskiej) w limitowanych seriach, nabywamy coś unikatowego. Unikniemy sytuacji, gdy ktoś wchodzi do naszego domu/biura i mówi „widziałem to na promocji w IKEA” albo jeszcze gorzej „na wyprzedaży”.

5. Fotografia kolekcjonerska jako inwestycja

Zdjęcie autorskie, prócz cieszenia naszego oka może być także długoterminową inwestycją.

Należy wtedy zwrócić uwagę, by było sprzedawane w limitowanej serii; sygnowane (podpisane) przez autora. Ważne by na fotografii naniesiony był numer zdjęcia (w serii). Warto by pojawił się rok wykonania zdjęcia i rok wykonania odbitki/wydruku.

Jeśli poważnie myślimy o nabytym zdjęciu jako o inwestycji, trzeba zwrócić uwagę na jakość użytych materiałów. Zdjęcie musi być wydrukowane w odpowiedniej technologii na odpowiednich materiałach.

Więcej na temat jakości kolekcjonerskiej fotografii przeczytasz tutaj.

---

Sklep z kolekcjonerską fotografią artystyczną: sprzedazfotografii.pl